
„În campania electorală am anunţat clar că după alegeri vom merge către un Guvern de coaliţie cu PSD. Ţinând cont de rezultatul alegerilor, împreună putem să facem majoritatea necesară pentru a forma viitorul Guvern. Deci subliniez, cred că e de obligaţia noastră să respectăm voinţa majoritară a cetăţenilor acestei ţări”, a declarat liderul ALDE.
El a susţinut că orice altă formulă politică, aşa-numita încercare de realizare a unei coaliţii de centru-dreapta, ar veni să înfrângă voinţa electoratului exprimată clar.
„Au încercat să ne convingă să ne raliem unei astfel de formule de centru-dreapta. Pentru acest lucru ofertele au început să vină ca la licitaţie. Ni s-a oferit din ce în ce mai mult doar doar ne vor convinge să acceptăm. Pentru mine, reunificarea mişcării liberale nu e un lucru care să mă lase indiferent. Mi s-a propus să preiau conducere PNL Privesc cu mâhnire la ce se întâmplă şi nu vreau să introduc cuţitul mai adânc în rană, nu vreau să vorbesc în termeni peiorativi despre ce i s-a întâmplat PNL”, a mai spus Tăriceanu, potrivit MEDIAFAX.
Cat la suta din 39,a luat Manechin Tariceanu ?Ca si celalat, 45 la suta din 39!! Asta a fost vointa poporului ?Neprezentarea la vot !!!