CS Politehnica Cluj-Napoca a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la Cupa Dojokan de la Aiud, competiție organizată de Federația Română de Karate WKC, la care au participat 467 de sportivi.

Sportivii legitimați la CS Politehnica au cucerit 42 de medalii, dintre care 14 de aur, 12 de argint și 16 de bronz, locul doi fiind ocupat de CS Dojokan Activ Aiud, cu 9-8-15, pe locul al treilea s-a clasat CS Shinto, 9-8-11, iar pe locul al patrulea CS Rapid, 8-6-24.

Ziua de duminică a fost rezervata categoriilor 15-17 ani și +18 ani, care constituie baza de selecție a lotului național FRK WKC. Între cei 173 de sportivi participanți s-au aflat și cei ce vor reprezenta România, în perioada 28-29 martie, la ”Malta Open”, ei ridicând astfel nivelul competiției de la Aiud.

Lotul național a intrat astfel în ultima etapă de pregătire, eforturile antrenorilor federali și ale conducerii concentrându-se pe finalizarea acesteia la Campionatul Național de cadeți, juniori și seniori FRK WKC de la Sighișoara, din luna aprilie