În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.634 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni (22 februarie) 1.634de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 47 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 781.329, dintre care 19.894 au decedat și 725.526 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 307 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.461. Dintre acestea, 972 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 138 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 38860.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,52.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15151202,04
2.Arad16846411,44
3.Argeș20885190,56
4.Bacău19938501,13
5.Bihor20916250,78
6.Bistrița-Năsăud8627130,71
7.Botoșani10710361,14
8.Brașov31179362,46
9.Brăila965360,61
10.Buzău9406140,58
11.Caraș-Severin8185100,95
12.Călărași7523120,7
13.Cluj388601382,52
14.Constanța31475401,26
15.Covasna58410,67
16.Dâmbovița17430420,97
17.Dolj189961011,37
18.Galați19964260,93
19.Giurgiu7642210,84
20.Gorj6555291,41
21.Harghita610680,54
22.Hunedoara15120371,94
23.Ialomița8084150,81
24.Iași33034430,73
25.Ilfov30602962,32
26.Maramureș16164702,94
27.Mehedinți5914130,74
28.Mureș17727360,98
29.Neamț13664100,94
30.Olt11161210,79
31.Prahova27013250,68
32.Satu Mare9466191,7
33.Sălaj7763151,5
34.Sibiu19633731,42
35.Suceava20569291,23
36.Teleorman965961,18
37.Timiș371201774,03
38.Tulcea6322140,6
39.Vaslui12757240,9
40.Vâlcea11611500,93
41.Vrancea808660,4
42.Mun. București1265824552,36
43.Cazuri noi nealocate pe județe1390*-287 
 TOTAL781.3291.634

Citește și: La Cluj ajung azi peste 20.000 de doze de vaccin în cea mai mare tranșă din România

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here