În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.550 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat vineri (12 februarie) 2.550 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 77 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 757.676, dintre care 19.277 au decedat și 703.996 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 684 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.019. Dintre acestea, 973 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 109 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 37425.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,52.

Total număr de teste 1.895 din care 1.107 diagnostic grupe de risc, 558 teste efectuate la cerere și 230 teste rapide. Până în acest moment s-au realizat 366.348 de teste, la nivelul județului Cluj;

65 persoane internate în ATI;

Total vindecați și externați 1.961, din care 1.553 din județul Cluj;

Total decedați 481 din care 336 din județul Cluj.

În acest moment sunt internați 662 de pacienți, din care 626 din județul Cluj.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14550512,06
2.Arad16279531,06
3.Argeș20613300,59
4.Bacău19298450,94
5.Bihor20574380,85
6.Bistrița-Năsăud8467240,84
7.Botoșani10347351,25
8.Brașov300421112,06
9.Brăila9518160,65
10.Buzău9216150,55
11.Caraș-Severin7991231,07
12.Călărași7366190,78
13.Cluj374251092,52
14.Constanța30859941,35
15.Covasna5721100,67
16.Dâmbovița17027430,89
17.Dolj18219901,11
18.Galați19529781,05
19.Giurgiu7472130,71
20.Gorj6199441,27
21.Harghita5985300,56
22.Hunedoara14456891,65
23.Ialomița7902160,86
24.Iași322721120,87
25.Ilfov29637792,13
26.Maramureș151081063,06
27.Mehedinți575880,76
28.Mureș17339611,15
29.Neamț13296421,13
30.Olt10904280,72
31.Prahova26622480,78
32.Satu Mare9021521,77
33.Sălaj7527291,58
34.Sibiu19072581,24
35.Suceava19922811,39
36.Teleorman9375411,15
37.Timiș349092343,62
38.Tulcea620190,54
39.Vaslui12410340,83
40.Vâlcea11313190,8
41.Vrancea7933250,31
42.Mun. București1225213791,95
43.Cazuri noi nealocate pe județe1481*29 
 TOTAL757.6762.550

Citește și: Cluj-Napoca, Florești și alte 5 localități rămân în scenariul roșu, vezi situația tuturor localităților

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here