În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.676 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat marți (16 februarie) 2.676 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 81 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 765.970, dintre care 19.526 au decedat și 711.977 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 787  persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.045. Dintre acestea, 943 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 175 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 37964.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,47.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14755622,06
2.Arad16458361,2
3.Argeș20702150,54
4.Bacău19494440,96
5.Bihor20677330,75
6.Bistrița-Năsăud8527270,74
7.Botoșani10457501,12
8.Brașov304931112,22
9.Brăila9563160,58
10.Buzău9279180,55
11.Caraș-Severin8038110,91
12.Călărași7426190,71
13.Cluj379641752,47
14.Constanța31067801,28
15.Covasna5762160,6
16.Dâmbovița17157500,84
17.Dolj18454231,29
18.Galați19644390,87
19.Giurgiu7531110,73
20.Gorj6325331,33
21.Harghita6027110,58
22.Hunedoara14680681,7
23.Ialomița7978330,87
24.Iași32516650,79
25.Ilfov299451132,08
26.Maramureș154791523,01
27.Mehedinți5809230,75
28.Mureș17433331,03
29.Neamț13428351,04
30.Olt11018500,73
31.Prahova26762320,72
32.Satu Mare9179811,63
33.Sălaj7597171,5
34.Sibiu19238651,26
35.Suceava20143671,32
36.Teleorman9495391,2
37.Timiș356922493,76
38.Tulcea624280,52
39.Vaslui12554400,9
40.Vâlcea11414210,78
41.Vrancea7980170,39
42.Mun. București1240293762,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe1559*212 
 TOTAL765.9702.676

Citește și: Liderul AUR, și-a donat salariul de deputat și luna aceasta

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here