În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.058 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat joi (18 februarie) 3.058 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 71 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 771.843, dintre care 19.659 au decedat și 717.179 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 627 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.913. Dintre acestea, 936 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 175 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 38265.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,43.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14917732,13
2.Arad16595651,17
3.Argeș20759230,53
4.Bacău19641761,01
5.Bihor20779410,77
6.Bistrița-Năsăud8558190,7
7.Botoșani10562551,15
8.Brașov307621552,36
9.Brăila9604290,57
10.Buzău9320180,57
11.Caraș-Severin8091150,89
12.Călărași7455140,68
13.Cluj382651752,43
14.Constanța31235641,3
15.Covasna5795120,68
16.Dâmbovița17250610,9
17.Dolj18622881,21
18.Galați19767510,86
19.Giurgiu7562150,68
20.Gorj6395361,33
21.Harghita605290,52
22.Hunedoara148661041,67
23.Ialomița8023150,89
24.Iași327441410,7
25.Ilfov30171892,17
26.Maramureș157331252,99
27.Mehedinți5845140,69
28.Mureș17533520,98
29.Neamț13532571,02
30.Olt11065240,69
31.Prahova26870630,69
32.Satu Mare9305751,67
33.Sălaj7669461,45
34.Sibiu19421891,38
35.Suceava20333831,32
36.Teleorman9566341,21
37.Timiș362232893,86
38.Tulcea6279230,59
39.Vaslui12634450,89
40.Vâlcea11493410,83
41.Vrancea8018180,42
42.Mun. București1249265242,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe1608*13 
 TOTAL771.8433.058

Citește și: Un motociclist a fost acuzat că a rupt două oglinzi în Cluj „mi-a tăiat calea”

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here