În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.331 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni (15 februarie) 1.331 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 79 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 763.294, dintre care 19.445 au decedat și 709.520 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 305 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.048. Dintre acestea, 941 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 225 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 37789.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,49.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14693362,09
2.Arad16422341,25
3.Argeș20687270,57
4.Bacău19450570,95
5.Bihor20644160,78
6.Bistrița-Năsăud850010,73
7.Botoșani10407151,14
8.Brașov30382462,22
9.Brăila9547110,57
10.Buzău9261110,54
11.Caraș-Severin802720,98
12.Călărași740740,71
13.Cluj377892252,49
14.Constanța30987161,29
15.Covasna57460,57
16.Dâmbovița17107230,83
17.Dolj184311051,19
18.Galați19605250,9
19.Giurgiu752070,74
20.Gorj6292201,33
21.Harghita601640,58
22.Hunedoara14612371,8
23.Ialomița7945160,85
24.Iași32451310,8
25.Ilfov29832302,12
26.Maramureș15327702,99
27.Mehedinți5786110,72
28.Mureș17400101,1
29.Neamț13393291,05
30.Olt10968180,74
31.Prahova26730280,75
32.Satu Mare909871,64
33.Sălaj758071,54
34.Sibiu19173261,24
35.Suceava20076331,38
36.Teleorman9456421,24
37.Timiș354431293,71
38.Tulcea623440,55
39.Vaslui12514290,89
40.Vâlcea11393210,77
41.Vrancea796390,36
42.Mun. București1236532242,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe1347*-165 
 TOTAL763.2941.331

Citește și: Cluj-Napoca, Florești și alte 5 localități rămân în scenariul roșu, vezi situația tuturor localităților

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here