
Doi avocați din echipa prestigiosului Mateuț au reușit să obține achitarea șefului IPJ Mureș.
Lucian Criste și Vlad Sălăgean au fost avocații ce l-au apărat pe Valentin Presecari, șeful Inspectoratului de Poliție Județean Mureș.
În urmă cu un an, Direcția Națională Anticorupție a dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a inculpaților Valentin Pescari, chestor de poliție, şef al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Mureş, la data faptei, în sarcina căruia s-a reținut infracțiunea de luare de mită în formă continuată și Teodor Giurgea, directorul Administraţiei Bazinale de Apă Mureş, la data faptei, în sarcina căruia s-a reținut infracțiunea de dare de mită în formă continuată.
Înalta Curte de Casație și Justiție decide achitarea inculpaților
Soluția pe scurt: ”Admite apelurile declarate de inculpaţii Giurgea Teodor şi Pescari Valentin împotriva sentinţei penale nr. 16 din 09 mai 2016 pronunţată de Curtea de Apel Târgu Mureş – Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie.
Desfiinţează, în parte, sentinţa penală atacată şi, rejudecând: În temeiul art. 396 alin. 5 C.pr.pen. raportat la art. 16 alin. 1 lit. b C.pr.pen., achită pe inculpatul Pescari Valentin (…) pentru săvârțirea infracțiunii de luare de mită, prevăzută de art. 6 cu referire la art. 7 alin. 1 din Legea nr. 78/2000 raportat la art. 254 alin. 1 ?i 2 C.pen. (1969), cu aplicarea art. 5 C.pen..
În temeiul art. 396 alin. 5 C.pr.pen. raportat la art. 16 alin. 1 lit. b C.pr.pen., achită pe inculpatul Giurgea Teodor (…) pentru săvârşirea infracţiunii de dare de mită, prevăzută de art. 6 cu referire la art. 7 alin. 2 din Legea nr. 78/2000 raportat la art. 255 alin. 1 C.pen. (1969), cu aplicarea art. 5 C.pen.. În temeiul art. 275 alin. 3 C.pr.pen., cheltuielile judiciare ocazionate de soluţionarea cauzei în fond rămân în sarcina statului. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei penale atacate…”