În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.877 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. 

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni (26 ianuarie) 2.877 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 97 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 715.438 , dintre care 17.938 au decedat și  658.595 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 1.001 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.922. Dintre acestea, 1.002. sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 76 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 34786.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,79.

Totalul numărului de teste este 1275, dintre care 318 teste efectuate la cerere și 663 teste diagnostic grupe de risc. Până în acest moment s-au realizat 342.524 teste, la nivelul județului Cluj.

79 persoane au fost internate la ATI.

Totalul vindecaților și externaților este de 1.884, dintre care 1.508 sunt din județul Cluj.

Totalul decedaților este de 427, dintre care 305 au fost clujeni.

În acest moment sunt internați 660 pacienți, dintre care 627 sunt din județul Cluj.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13567351,53
2.Arad15478471,25
3.Argeș20049330,78
4.Bacău18399671,32
5.Bihor19760651,55
6.Bistrița-Năsăud8109201,06
7.Botoșani9583711,54
8.Brașov281961322,11
9.Brăila9213161,06
10.Buzău8888140,53
11.Caraș-Severin751491,58
12.Călărași7017150,86
13.Cluj34786762,79
14.Constanța29485761,77
15.Covasna5475110,72
16.Dâmbovița16315591,13
17.Dolj17117631,25
18.Galați18502921,56
19.Giurgiu7201251,13
20.Gorj5614310,75
21.Harghita5729170,62
22.Hunedoara13249761,34
23.Ialomița7517200,91
24.Iași307511090,71
25.Ilfov28016782,83
26.Maramureș130491332,55
27.Mehedinți5494190,81
28.Mureș16420430,98
29.Neamț12435551,24
30.Olt10421300,53
31.Prahova25722710,9
32.Satu Mare8157591,73
33.Sălaj7011291,87
34.Sibiu18294281,2
35.Suceava183151121,82
36.Teleorman8797661,19
37.Timiș313861743,42
38.Tulcea6003120,93
39.Vaslui11791321,11
40.Vâlcea10899491,16
41.Vrancea7661210,6
42.Mun. București1162423102,24
43.Cazuri noi nealocate pe județe1811*377 
 TOTAL715.4382.877

Citește și: Cifre încurajatoare în județul Cluj, vezi ce localități au ieșit din scenariul roșu

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here