În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.830 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat duminică (28 februarie) 2.830 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 63 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 801.994, dintre care 20.350 au decedat și 740.352 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 424 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.064. Dintre acestea, 1.006 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 90 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 40041.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,86.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15548472,36
2.Arad17339741,70
3.Argeș21147320,74
4.Bacău20342791,21
5.Bihor21345731,12
6.Bistrița-Năsăud8796240,88
7.Botoșani10964391,24
8.Brașov321751082,78
9.Brăila981770,78
10.Buzău9571240,69
11.Caraș-Severin8344230,99
12.Călărași7622240,63
13.Cluj40041902,86
14.Constanța32105621,46
15.Covasna5945130,91
16.Dâmbovița17821501,32
17.Dolj195891021,67
18.Galați20407721,25
19.Giurgiu7849311,16
20.Gorj6881591,68
21.Harghita6245180,69
22.Hunedoara157561122,55
23.Ialomița8230140,94
24.Iași336881401,16
25.Ilfov31386872,85
26.Maramureș16915673,14
27.Mehedinți6056260,99
28.Mureș17965480,97
29.Neamț13998501,10
30.Olt11379450,82
31.Prahova27311660,71
32.Satu Mare9839281,88
33.Sălaj8030401,76
34.Sibiu20057521,79
35.Suceava21006471,17
36.Teleorman9869261,13
37.Timiș391513264,95
38.Tulcea6431170,82
39.Vaslui12999330,95
40.Vâlcea11931521,39
41.Vrancea8280250,78
42.Mun. București1292753652,48
43.Cazuri noi nealocate pe județe2549*113 
 TOTAL801.9942.830

Citește și: Bugetul 2021, creșteri de 0% la educație și scăderi de 10% la sănătate în plină pandemie

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here