![424859607_911727050957321_6662296625169326187_n](https://gazetadecluj.ro/wp-content/uploads/2024/02/424859607-911727050957321-6662296625169326187-n.jpg)
Primarul orașului Turda, Cristian Matei, a anunțat că în palmaresul Turzii a intrat un nou obiectiv turistic, care alături de Salină va pune municipiul pe harta turismului internațional.
![](https://gazetadecluj.ro/wp-content/uploads/2024/02/425035330-911727774290582-5395621088063295178-n-900x506.jpg)
„Castrul Roman Potaissa – Adăugăm în palmaresul Turzii un nou obiectiv turistic care alături de Salină va pune municipiul nostru pe harta turismului internațional. Cu o istorie bogată și fascinantă, ruinele bine conservate oferă imagini asupra trecutului şi a vieţii de atunci.
Acestea, puse în valoare de luminile ambientale și de structura modern concepută, vor fi admirate de turiști din întreaga lume, de la înălțime.
![](https://gazetadecluj.ro/wp-content/uploads/2024/02/424913168-911727280957298-5618816349021371342-n-900x600.jpg)
Odată ce va fi pus în circuitul turistic, Castrul Roman Potaissa va oferi oportunităţi unice de a explora poveștile trecutului contribuind la promovarea și valorificarea patrimoniului cultural”, a scris Cristian Matei pe pagina sa de Facebook.
Citește și: Clujenii sunt terorizați de mafia biletelor! A acaparat aparatele de reciclare cu recompensă