În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.337 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat miercuri (24 februarie) 3.337 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 73 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 788.048, dintre care 20.086 au decedat și 731.049 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 710  persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.542. Dintre acestea, 969 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 287 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 39275.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,6.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15301762,05
2.Arad16989711,37
3.Argeș20967410,59
4.Bacău20049661,12
5.Bihor21067750,85
6.Bistrița-Năsăud8692320,79
7.Botoșani10800381,1
8.Brașov314851622,55
9.Brăila9716450,64
10.Buzău9461310,59
11.Caraș-Severin8228210,85
12.Călărași7550130,68
13.Cluj392752872,6
14.Constanța31625661,24
15.Covasna5880200,7
16.Dâmbovița17584531,09
17.Dolj191391081,39
18.Galați20115840,96
19.Giurgiu7702390,9
20.Gorj6663531,46
21.Harghita6169350,62
22.Hunedoara153141012,03
23.Ialomița8138250,81
24.Iași33206890,74
25.Ilfov308331522,47
26.Maramureș164731402,98
27.Mehedinți5965320,77
28.Mureș17801610,87
29.Neamț13776660,95
30.Olt11221340,72
31.Prahova27113710,67
32.Satu Mare9626661,73
33.Sălaj7849581,55
34.Sibiu19776871,52
35.Suceava20725751,16
36.Teleorman9732471,13
37.Timiș377253184,18
38.Tulcea6357130,66
39.Vaslui12746500,98
40.Vâlcea11717621,06
41.Vrancea8160470,52
42.Mun. București1274074892,34
43.Cazuri noi nealocate pe județe1831*-162 
 TOTAL788.0483.337

Citește și: 22 de tineri clujeni au primit acces la locuințe, vezi criteriile de departajare

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here