În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.761 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat vineri (26 februarie) 3.761de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 66 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 795.732, dintre care 20.244 au decedat și 736.0206 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 733 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de7.847. Dintre acestea, 968 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 233 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 39685.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,77.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15440592,35
2.Arad17176801,57
3.Argeș21078730,71
4.Bacău20210841,14
5.Bihor21194730,94
6.Bistrița-Năsăud8745260,83
7.Botoșani10858281,13
8.Brașov318932252,77
9.Brăila9773290,71
10.Buzău9520320,63
11.Caraș-Severin8296200,93
12.Călărași7579180,65
13.Cluj396852332,77
14.Constanța319181281,37
15.Covasna591090,80
16.Dâmbovița17724531,24
17.Dolj193811741,41
18.Galați20271581,12
19.Giurgiu7760181,01
20.Gorj6773731,57
21.Harghita6204140,63
22.Hunedoara155301062,23
23.Ialomița8191310,91
24.Iași334571161,13
25.Ilfov311961662,79
26.Maramureș16731983,08
27.Mehedinți6004160,86
28.Mureș17899460,96
29.Neamț13915641,10
30.Olt11309500,78
31.Prahova27204450,67
32.Satu Mare9762711,82
33.Sălaj7936431,66
34.Sibiu19940971,69
35.Suceava20894861,19
36.Teleorman9806331,20
37.Timiș384833464,61
38.Tulcea6395200,71
39.Vaslui12931350,96
40.Vâlcea11819451,32
41.Vrancea8224380,68
42.Mun. București1284535232,47
43.Cazuri noi nealocate pe județe2265*179 
 TOTAL795.7323.761

Citește și: Scenariu apocaliptic la Cluj, un avion a lovit un stol de păsări deasupra orașului

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here