Învingătoare cu 2-0 pe ''Santiago Berbnabeu'', Barca a deschis scorul în faţa propriilor suporteri prin golul marcat de Pedro Rodriguez (54), dar brazilianul Marcelo (64) a restabilit egalitatea.
Prima repriză a fost controlată categoric de catalani, care au avut un joc de posesie remarcabil (69% faţă de 31%) şi doar portarul Casillas s-a opus deschiderii scorului, la ocaziile lui Busquets (22), Messi (32, 37) şi Villa (34).
Real a marcat un gol în min. 47, prin Gonzalo Higuain, dar a fost anulat corect pentru un fault evident în atac al lui Ronaldo la Mascherano. Barca a deschis scorul în min. 54, prin Pedro, care l-a executat pe Casillas după o pasă genială a lui Iniesta. Doar zece minute au condus gazdele, Real egalând prin Marcelo (64), care a reluat în plasă mingea centrată de Di Maria, după ce argentinianul trimisese în bară în primă fază. Echipa lui Guardiola nu a mai repetat jocul bun din prima repriză, dar a blocat bine încercările ofensive ale madrilenilor.
Finalul partidei a adus revenirea pe gazon a francezului Abidal, operat de tumoare la ficat cu ceva timp în urmă.
Manchester Utd s-a calificat la rândul ei în finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins pe Schalke 04 Gelsenkirchen cu scorul de 4-1 (2-1), miercuri seara, pe teren propriu, în manşa a doua a semifinalelor.
MU, care se impusese cu 2-0 la Gelsenkirchen, a câştigat clar şi acasă, după golurile marcate de Antonio Valencia (26), Darron Gibson (31), Anderson (72, 76), reuşita de onoare a vizitatorilor fiind semnată de Jose Manuel Jurado (35).
După un început de meci lipsit de ocazii de poartă, United a deschis scorul în minutul 26, prin columbianul Valencia, lansat excelent de irlandezul Darron Gibson. Peste numai un minut, oaspeţii au replicat prin Raúl González, dar portarul van der Sar a fost la post. MU şi-a majorat avantajul, tranşând practic disputa în min. 31, când Valencia i-a întors serviciul lui Gibson şi acesta a înscris. Schalke, fără mijlocaşul român Ciprian Deac în lot, a redus din handicap prin spaniolul Jurado, care a sancţionat o ezitare a apărării britanice (35).
În partea secundă, Manchester Utd a avut prima ocazie mare, dar portarul Neuer a salvat golul la şutul lui Anderson (55). În cele din urmă, Anderson a marcat, în min. 72, cu un şut din careu. Brazilianul Anderson a reuşit ''dubla'' patru minute mai târziu. Edu a avut şi el o ocazie de gol, de partea cealaltă, dar a apărat van der Sar (82). Ultima ocazie a partidei a fost semnată de Owen (90+1), dar Neuer a evitat golul.
Aşadar, o finală de vis: Manchester United – Barcelona. Finala competiţiei va avea loc Londra, pe Wembley, în data de 28 mai.