Simone Tempestini a fost invitat să participe, în premieră, la Bologna Motor Show . Juniorul Napoca Rally Academy a concurat pe un Ford Fiesta R5 și a terminat sezonul 2014 cu o clasare pe podium.

Bologna Motor Show , unul dintre cele mai importante evenimente auto/moto din Italia, se desfășoară anul acesta în perioada 6 – 14 decembrie. Ca de obicei, în ultimul weekend sunt programate și diverse competiții la care participă cei mai buni piloți din Italia și invitați speciali din toată lumea. Anul acesta, la eveniment a fost invitat și Simone Tempestini, care a concurat pe un Ford Fiesta R5 în competiția dedicată piloților din Campionatul Italian de Raliuri.

Bologna Motor Show , desfășurată pe circuitul amenajat special lângă centrul expozițional, a început cu două manșe de calificare a câte trei tururi, iar Simone Tempestini a terminat cu cel de-al patrulea timp. În sferturile de finală, juniorul NRA a trecut cu scorul de 2 la 0 de Gabrielle Ciavarella (Ford Fiesta R5). Semifinala dintre Simone Tempestini și Denis Colombini s-a terminat cu scorul de 1 la 1, dar Colombini (Ford Fiesta R5) s-a calificat în finală pentru că a avut cel mai bun timp în cele două confruntări. Juniorul Napoca Rally Academy și-a luat revanșa în finala mică și după ce a stabilit cel mai bun timp din competiție s-a impus în fața lui Nicolo Marchiono (Peugeot 208 R5).