![348356432_661085509172072_4372621502991893942_n](https://gazetadecluj.ro/wp-content/uploads/2023/05/348356432-661085509172072-4372621502991893942-n.jpg)
Protestul sindicaliștilor din învățământ s-a mutat în fața Primăriei Cluj-Napoca, acolo unde premierul Nicolae Ciucă e așteptat să sosească din moment în moment pentru semnarea contractului la metrou. Zona e împânzită de jandarmi, scrie monitorulcj.ro.
Sunt sute de participanți la mitingul profesorilor de la Cluj, în cea de a patra zi a grevei generale. Sindicaliștii au blocat traficul în centrul orașului.
![](https://gazetadecluj.ro/wp-content/uploads/2023/05/348356738-1653303561758612-6823130287721030165-n-900x507.jpg)
La Cluj-Napoca, sute de profesori au protestat în stradă, în fața Prefecturii: „Vă rugăm să respectați munca celor devotați”.
Mesaje de pe pancartele profesorilor: „Nu vrem pensii speciale, vrem salarii normale!”, „Mereu sacrificați, niciodată respectați”, „Facturile nu se plătesc cu vocație”, „Empatie noi primim, dar salari ne dorim”, „2% nu ajută”, „Salvați educația, susțineți educația”.
Acum, protestul s-a mutat în fața Primăriei Cluj-Napoca. Premierul Nicolae Ciucă va ajunge aici în jurul orei 15.30 pentru semnarea contractului la metrou, alături de primarul Emil Boc.
Citește și: O fostă angajată a Ansamblului Dor Transilvan rupe tăcerea: „Tiberiu Groza jecmănește dansatorii”